A szója története

A szója története

A szója Kelet-Ázsiában honos, a hüvelyesek családjából származó, egynyári haszonnövény.

Ha a szójáról szóló írásokat tanulmányozzuk, láthatjuk, hogy a táplálkozásban és a takarmányozásban is nagy jelentőséget tulajdonítanak neki. A szójából és alkotóelemeiből több százféle termék készül. Jelentősége a II. világháború alatt nőtt meg.

 

Szója a történelemben

 

Már ötezer évvel ezelőtti kelet-ázsiai írásos emlékeket is találhatunk a szójáról, melyben bemutatják a szója jelentőségét, a szertartásos keretek közt történő vetést. Nagyjából az 1900-as évek elejéig a szója termesztése és kereskedelme is Kelet-Ázsiára koncentrálódik. Majd nagyjából fél évszázaddal később az amerikai szójatermelés dominál, és szinte teljesen kiszorítja az ázsiai szóját Európából. 1956-tól az USA termelési és kereskedelmi fölénnyel is rendelkezik. Az 1970-es évektől jelennek meg markáns termeléssel a Dél-Amerikai országok, Brazília és Argentína. 2010-ben a világ vezető szójatermesztői még mindig az USA, Brazília és Argentína voltak.

Az USA egyébként a világ legnagyobb szójafogyasztója is egyben.

Magyarországon az 1930-as évektől indult a szójatermesztést, és szerepet játszott benne a hadigazdálkodásra történő felkészülés. A rendszerváltás azonban a hazai szójatermelésre jelentősen hátrányosan hatott.

 

A szója jelene Magyarországon

 

A világon elsősorban olajnövényként termelik, kisebb mennyiségben fehérjeforrásként használják. Magyarországon (és Európában is) főként fehérje alapanyagként hasznosítják az állattenyésztésben és a humán élelmezésben egyaránt. Hazai termőterülete 60-70 ezer ha. A magyar szója egyébként GM-mentes, mely akár versenyelőnyt is jelenthet, hiszen a világ nagyobb szójatermesztői szinte mind genetikailag módosított fajtákat termesztenek. A szója vetőmag nemesítés lehetővé teszi, hogy a leginkább az éghajlatunkon és talajviszonyainkon legjobban termő fajtákat kapjunk.

Magyarország is termeszt szóját, szója vetőmag nemesítésselAz élelmiszerként fogyasztott szójával, annak egészséges voltával kapcsolatban ellentmondásos véleményekkel találkozhatunk. Habár számos nemzetközi tanulmány beszámol a szója jótékony hatásairól, kisgyermekek részére ellenjavallt. Emellett pedig az USA-beli FDA a felnőttek számára megad egy maximális napi mennyiséget (25 gramm szójaprotein/nap), melynek elfogyasztása még nem jelent egészségügyi kockázatot.