Kullancs a a kutyában: mi a teendő?

Kullancs a a kutyában: mi a teendő?

A kutyák egyik rettegett élősködője a kullancs, amelyet a természetben szedhetnek össze. A túrák, séták és játék alkalmával a fűszálakról a kiskedvencre felkapaszkodó kullancsok több fertőző betegséget is hordoznak, amelyek közül a négylábú kutyákra legveszélyesebb a babézia. Ugyan a babézia gyógyízására létezik oltás, de mégis érdemesebb ezt a betegséget megelőzni, elkerülni, mintsem gyógyítani. Cikkünkben ezt a témát vesézzük ki alaposan.

Kullancs a kutyában: mit tegyünk ilyenkor?

Kullancs a kutyában: ha már “megtörtént a baj”, és azt vesszük észre, hogy kedvencünk bundájában egy kullancs éktelenkedik, akkor se essünk pánikba. A legtöbb kisállateledelesnél kapható speciális kullancs kidesző csipesz, amellyel gond nélkül magunk is eltávolíthatjuk a hívatlan vendéget. Ha sikerrel jártunk, akkor érdemes az elkövetkezendő órákban, napban figyelni, hogy változik-e a kedvencünk viselkedése (főleg látványos levertség, vizelet színének megváltozása), vagy alakul-e bőrpír a csípés körül. Ha nem veszünk észre semmit, akkor szerencsére nem történt igazán nagy baj.

Hogyan lehet a kullancs ellen hatékonyan védekezni?

A kullancsfertőzés ellen természetesen a legjobb megoldás az előzetes védekezés. Számos típusa létezik a kullancs elleni szereknek, köztük a leggyakrabban és a legtöbb helyen beszerezhető a nyakörv. A Foresto egyben más élősködők, például a gyakori bolhák ellen is hatékony védelmet nyújt. A második legtöbbett alkalmazott kullancs ellenes készítmény a spot on, azonban ezeknek megvan a maga veszélye. Ha a felcseppentés utáni napokban a kutya pl. alaposan megázik, vagy úszik, akkor valószínűsíthető, hogy a készítmény nem váltja ki a hatásait.

A harmadik, legbiztosabb opció a kullancs elleni gyógyszeres védekezés. Erre többféle tabletta is elérhető az állatpatikákban vagy az állatorvosi rendelőkben is érdemes róla érdeklődni. Míg a nyakörv és a spot on az “elriasztás” módszerével működik, addig a tabletta a “mérgezés” módját alkalmazza. Ilyenkor a kullancsok ugyan belemennek az állatba, de a fertőzést nem tudják átadni, mert az gyógyszer anyaga megmérgezi őket.